Podmurówka prefabrykowana – zalety i zastosowanie

Podmurówka prefabrykowana – zalety i zastosowanie

Jednym z najbardziej popularnych systemów ogrodzeń osiedli, wspólnot mieszkaniowych czy innych terenów są ogrodzenia panelowe. Takie panele łączy się ze sobą za pomocą specjalnej spinki, a do słupków montuje się je przy użyciu obejmy. Wykonanie pełnego ogrodzenia jest znacznie szybsze i prostsze, dzięki zastosowaniu prefabrykowanych podmurówek betonowych.

 

Czym charakteryzuje się podmurówka?

Podmurówka prefabrykowana to inaczej prefabrykowana deska betonowa, która znajduje zastosowanie przy płotach lekkich wykonanych z siatki bądź gotowych paneli metalowych lub drewnianych. Podmurówka izoluje przęsła od gruntu, a tym samym pozwala zwiększać ich trwałość. Długość podmurówek dostosowana jest do wymiarów większości gotowych przęseł dostępnych obecnie na rynku, dzięki czemu montaż nie nastręcza większych trudności.

Dlaczego podmurówka prefabrykowana?

Podmurówka prefabrykowana jest bardzo prostym rozwiązaniem znajdującym zastosowanie przy montażu ogrodzenie. Co prawda jest kilka sposobów na wykonanie fundamentu pod ogrodzenie i szerokim zastosowaniem cieszy się chociażby wylewka betonowa. Jej przygotowanie wiąże się jednak z dużymi nakładami pracy, a także wymaga poniesienia dużych kosztów. Jeśli porównać nie tylko wydatki, ale również funkcjonalność czy walory użytkowe, podmurówka prefabrykowana okaże się znacznie lepszym rozwiązaniem.

Z jakich elementów składa się podmurówka?

System składa się z łącznika w kształcie litery H prostego, narożnego oraz końcowego, a także z deski w kształcę prostokąta. Łączniki betonowe wykładane są na stopie fundamentowej słupa i łączone deskami po uprzednim wyrównaniu terenu. Na koniec podmurówka obsypywana jest do 1/3 wysokości. Taka podmurówka nie ma wzmacniać ogrodzenia, ale pełnić funkcje estetyczne. Oprócz tego posiada jednak jeszcze wiele innych zalet.

 

Zalety podmurówki

Podmurówka prefabrykowana jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem ze względu na szereg korzyści, jakie wiążą się z jej montażem. Znajduje zastosowanie jako alternatywa dla betonowej wylewki z uwagi na swoje zalety:

  • tworzona jest przez gotowe elementy, które można ze sobą złożyć w bardzo prosty sposób;
  • może być instalowana w dowolnych warunkach pogodowych i temperaturowych;
  • montaż podmurówki prefabrykowanej nie wymaga wykonywania głębokich wykopów w gruncie;
  • łączniki używane przy montażu są zrobione w taki sposób, by umożliwić połączenia z wieloma rodzajami słupów;
  • podmurówka powstrzymuje także wzrost trawy pod ogrodzeniem i uniemożliwia małym zwierzętom podkopywanie.

Podmurówka a łatwość montażu

Podmurówka prefabrykowana jest rozwiązaniem, które umożliwia nie tylko trwałą, ale przede wszystkim szybką budowę podstawy ogrodzenia. Dzięki jej użyciu można zapomnieć o szalowaniu, zbrojeniu czy betonowaniu. Zamiast tego wystarczy zastosować prefabrykowane łączniki i deski betonowe, które pasują do wszystkich dostępnych na rynku ogrodzeń – nie tylko tych panelowych czy siatkowych, ale również metalowych, murowanych czy drewnianych.