Ogrodzenia – rodzaje i przeznaczenie – Nowoczesne Ogrodzenia – Panelowe, Przemysłowe, Systemowe – Producent INEX

Ogrodzenia – rodzaje i przeznaczenie

Ogrodzenia – rodzaje i przeznaczenie

Temat ogrodzeń jest czasem traktowany po macoszemu, co nie jest właściwym podejściem, gdyż ogrodzenie jest elementem, który nie tylko zapewnia nam bezpieczeństwo, ale pełni też role dekoracyjne. Warto więc poświęcić trochę czasu na wybór tych najlepszych i odpowiednich do naszych potrzeb. A zatem – co wybrać?

Podział ogrodzeń

Rynek oferuje bardzo dużą różnorodność oferowanych ogrodzeń, dlatego nawet ich podział nie jest taki prosty. Możemy bowiem przyjąć za kryterium charakterystykę ogrodzenia – wtedy trzeba będzie wymienić co najmniej:

  1. Ogrodzenia Posesyjne.
  2. Ogrodzenia Panelowe.
  3. Ogrodzenia systemowe.
  4. Ogrodzenia specjalistyczne – jak choćby Gabiony.

Możemy też dokonać podziału w zależności od wybranego materiału – wtedy do wyboru będziemy mieć m.in. konstrukcje metalowe, drewniane, ceramiczne, betonowe, kamienne i wiele innych. Kwestia materiału powinna być dość czytelna, dlatego skupimy się na pierwszym podziale.

Kiedy warto postawić na ogrodzenia panelowe?

To dość wszechstronny i uniwersalny typ ogrodzeń. Charakteryzuje go duża solidność, przez którą jest często wybierany przez firmy i instytucje jako podstawowy typ ogrodzenia. Równie często co w różnorodnych obiektach użyteczności publicznej spotykamy je jako ogrodzenie prywatnych działek w przypadku których też się sprawdzają. Ogromną zaletą takich ogrodzeń jest ich pochodzenie. Są one bowiem produkowane i dostarczane w formie pojedynczych paneli (w zależności od indywidualnych preferencji mogą one być proste bądź przetłaczane), których montaż bezpośrednio na działce jest wyjątkowo sprawny i prosty, bez konieczności korzystania z dodatkowego sprzęty/ze specjalistycznych maszyn czy dźwigów. Wystarczy dobrać odpowiednie elementy uzupełniające (ponownie – tylko od inwestora zależy czy zdecyduje się np. na zastosowanie gotowych, prefabrykowanych podmurówek, czy będzie je wykonywał samodzielnie) i w ciągu jednego dnia, bez większego doświadczenia można ogrodzić całkiem dużą powierzchnię. Bardzo ważne jest, aby wybrać takie panele ogrodzeniowe aby były spójne z pozostałymi elementami a ich producent istniał na rynku przez dłuższy czas. Dzięki temu w przyszłości będziemy mieli możliwość rozbudowania ogrodzenia dokupując dodatkowe elementy nadal dostępne.

 

Klasyczne ogrodzenie posesyjne

Dla wielu osób stanowią dobre połączenie estetyki i wytrzymałości. Nie bez znaczenia będzie też wysoki poziom bezpieczeństwa takich ogrodzeń czy ich odporność na trudne warunki atmosferyczne. W odróżnieniu od ogrodzeń panelowych musimy się tu już niestety liczyć ze znacznie wyższym poziomem zarówno kosztów, jak i trudności w montażu. Jeśli jednak nasze wymagania co do estetyki są powyżej przeciętnej, a samo ogrodzenie ma mieć długoletnie zastosowanie- będzie to doskonały wybór..

 

Ogrodzenia systemowe

Takie ogrodzenia również mogą być realizowane w technologii panelowej. Jednak główny nacisk został położony na możliwość bardzo szybkiego ogrodzenia na jak największej powierzchni terenu.

 

Gabiony i inne formy

Nowoczesne ogrodzenia mogą przyjmować przeróżne formy. Do najciekawszych optycznie należą gabiony, stanowiące połączenie metalowego szkieletu i wypełnienia z kamieni.