Napęd do bramy – jak wybrać odpowiedni? – Nowoczesne Ogrodzenia – Panelowe, Przemysłowe, Systemowe – Producent INEX

Napęd do bramy – jak wybrać odpowiedni?

Napęd do bramy – jak wybrać odpowiedni?

Bramy automatyczne są już niemal wszędzie. Już dawno przestały być symbolem luksusu i teraz montują je wszyscy ci, którzy cenią komfort i wygodę. Istotną kwestią jest jednak umiejętne dobranie napędu do bramy tak, by mógł on dobrze pełnić swoją funkcję. 

 

Dlaczego wybór napędu ma znaczenie?

Dobrze działające napędy do bram sprawiają, że użytkownicy praktycznie przestają o nich myśleć. Wielu posiadaczy bram automatycznych przy wjeździe na posesję bezmyślnie sięga po pilota, w ogóle nie zastanawiając się nad wykonywaną czynnością. Jeśli tak właśnie się dzieje, można być pewnym, że napęd w bramie działa bez zarzutu. Obecnie na rynku znajduje się wiele firm oferujących produkty, które różnią się od siebie nie tylko ceną czy trwałością, ale także dopasowaniem do poszczególnych typów bram.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie bramy?

Większość producentów określa przynależność danego napędu względem wagi czy innych parametrów bramy. Aby wybrać najbardziej optymalny napęd należy więc mieć na uwadze:

  • rodzaj bramy;
  • stan techniczny bramy, wózków i profilu jezdnego;
  • długość bramy;
  • intensywność użytkowania (ilość cykli);
  • wagę bramy. 

 

Bramy wjazdowe

Ze względu na to, że wybór napędu do bramy wymaga zastosowania sprzętu dopasowanego do jej specyfiki, najlepszym rozwiązaniem jest zakup napędu wraz z samą bramą. Dzięki temu można zyskać pewność, że cały system będzie działał bardzo sprawnie, a siłowniki do bramy okażą się kompatybilne z wybranym produktem. Jeśli jednak decyzja o montażu napędu pojawia się dopiero na kilka miesięcy czy lat po zakupie bramy, konieczne jest dobranie urządzenia zgodnie z jej specyfiką. 

 

Bramy przesuwane

W pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy brama obsługiwana ręcznie będzie poruszać się lekko i bez zbędnych tarć, które mogłyby mieć duży wpływ na poprawność funkcjonowania automatyki. Kolejną istotną kwestią jest ilość użytkowników obsługujących daną bramę i co za tym idzie – ilość cykli, jaką brama będzie wykonywać średnio w ciągu dnia. Przy dużej ilości cykli najlepiej wybrać urządzenie z silnikiem 24 V, który przeznaczony jest do pracy intensywnej. Warto również pamiętać, że im dłuższa brama, tym dłuższy czas jednego cyklu, a więc i szybsze nagrzewanie się siłownika i krótsza jego żywotność. 

 

Bramy skrzydłowe

Dobór automatyki dla bramy skrzydłowej może okazać się dużym wyzwaniem. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim długość skrzydła bramy. Każdy z siłowników posiada bowiem maksymalną długość skrzydła, którą jest w stanie obsłużyć. Należy także zwrócić uwagę na wypełnienie konstrukcji skrzydła – w pełni zabudowanej blachą skrzydła będą bardzo podatne na silne podmuchy wiatru. Aby tego uniknąć, warto zastosować mocniejsze, dłuższe modele siłowników. Kolejną istotną kwestią jest ciężar skrzydła. Napędy do bram mają bowiem określony również maksymalny ciężar jednego skrzydła. Lepiej nie montować siłownika, który będzie pracował na granicy możliwości. Przy zakupie napędu należy także zwrócić uwagę na częstotliwość użytkowania bramy – o intensywnym użytkowaniu można mówić w przypadku pracy większej niż 50 cykli. W takim wypadku zalecany będzie silnik o mocy 24 V.