Różne rodzaje ogrodzeń – porównanie

Różne rodzaje ogrodzeń – porównanie

Wybór właściwego ogrodzenia bywa wyjątkowo trudny. Gdyby miał ograniczać się tylko do kwestii estetycznych i byłoby prostsze, niestety – musimy też podjąć kluczową decyzję co do typu ogrodzenia. Zazwyczaj wybór realizowany jest spomiędzy trzech z nich:

Spróbujemy w niniejszym tekście przybliżyć nieco powyższe typy ogrodzeń.

Ogrodzenie siatkowe

Takie ogrodzenie to najtańsza i najprostsza wersja . Jeśli ktoś się uprze, to nie dość, że samodzielnie zamontuje takie ogrodzenie, to jeszcze własnym samochodem przewiezie wszystkie elementy składowe. Wydawałoby się więc, że jest to idealny wybór. Rzeczywiście, są przypadki, w których ogrodzenie wykonane ze zwykłej siatki świetnie spełni swoją funkcję, weźmy jednak pod uwagę, że powszechność tego rozwiązania przed laty nie wynikała z jego jakości, ale raczej z braku alternatyw. Obecnie kiepska estetyka, trwałość i poziom zabezpieczeń sprawiają, że warto spojrzeć na lepsze rozwiązania.

Ogrodzenie panelowe

Ten wybór to świetna alternatywa dla wszechobecnych jeszcze niedawno ogrodzeń ze zwykłej siatki. Gdy bowiem zamiast niej wybierzemy ogrodzenia panelowe, to zachowamy bardzo prosty montaż oraz niską cenę, a jednocześnie uzyskamy znacznie bardziej estetyczny efekt niż ten, który oferowała nam siatka. Ważną przewagą takiego wyboru ogrodzenia jest też duża sztywność zastosowanego rozwiązania. Dzięki temu nie będzie ulegać wyginaniu pod wpływem roślinności tj iglaki. Miejmy jednak świadomość jeszcze jednej cechy wersji panelowej – podobnie jak w przypadku siatki, nie zapewnia ona prywatności. Może to być dla niektórych wadą (ale wtedy rozważmy wykorzystanie wspomnianej wyżej roślinności), jednak stanowi ona też pewną zaletę. Dzięki niemu bowiem  osoba niepożądana zostanie na pewno zauważona przez sąsiada.

Ogrodzenie palisadowe

Idea takiego ogrodzenia jest podobna jak w przypadku wersji panelowej – montujemy całość z gotowych, prefabrykowanych paneli, zazwyczaj o stałej szerokości. Wybór palisady oznacza jednak, że nasze ogrodzenie będzie znacznie bardziej solidne, oparte jest ono bowiem nie o siatkę, ale o (na ogół stalowe) kształtowniki, zapewniające znacznie większy poziom bezpieczeństwa. Dodatkowo możemy wybrać wariant ciężki ogrodzenia palisadowego, który w odróżnieniu od wersji lekkiej oparty jest o dodatkową, bardzo solidną ramę, która dodatkowo zwiększa poziom bezpieczeństwa. Palisada ma  jeszcze jedną zaletę w aspekcie bezpieczeństwa – brak tradycyjnych elementów poprzecznych, co utrudnia ją wspięcie się intruza a dodatkowo jeszcze poszerzając o wariant zaostrzonych  górnych krawędzi umożliwia całkowicie.

Podsumowując: wybierając ogrodzenia przemysłowe – pamiętajmy o cechach, jakich oczekujemy od ogrodzenia – w szczególności jeśli chodzi o stopień zabezpieczenia przed intruzami. Wybór okaże się znacznie prostszy przy ponownym zapoznaniu z treścią jeśli znamy swoje oczekiwania.